Pěstování bambusu v květináči – ano či ne?
Celkem často se setkávám s požadavkem na pěstování bambusu v květináči. Pěstování bambusu v bytě je ještě úplně jiné téma, které tu neřeším. Zde proberu pěstování v květináči venku – na balkonech a terasách. Píšu primárně o bambusech, ale vše samozřejmě platí i pro jiné okrasné rostliny.
Spoiler k uvedenému nadpisu: Pěstovat mrazuvzdorné rostliny a bambusy na balkoně jde, ale má to svá specifika a možná vám to nebude vyhovovat.
Problémy pěstování bambusu v květináči
Pěstování okrasných rostlin na balkonech v květináčich je oproti pěstování v zemi náročnější, protože květináč či truhlík mnohem hůře reguluje teplotní výkyvy a zadržování vláhy. Jednoduše řečeno: V létě vysychá a v zimě promrzá.
V létě vysychá…
Bambus má spoustu zelených listů, které odpařují vodu. Tudíž potřebuje dost vláhy ze země získávat. To je s malým květináčem prakticky nemožné. Květináče rychle vysychají i proto, že na ně působí teplý vzduch z boku i ze spodu. To se v zemi neděje. A pokud na květináč svítí přímé slunce, můžou se kořeny v květináči téměř “vařit”.
TIP: Nezapomeňte, že voda se z listů bambusu odpařuje i v zimě – když je nad nulou, tak je potřeba bambus občas zalít i v zimě.
… v zimě promrzá
V zimě truhlík promrzá mnohem rychleji a snadněji než půda v zemi. Kořeny i jinak mrazuvzdorné rostliny tak snadno zmrznou. Mráz postupuje z vnějšku k vnitřku květináče. Pokud uprostřed květináče zůstanou kořeny, které nezmrzly, tak má bambus z čeho regenerovat. Ale ty vnější kořeny a tím i stébla a listy odumřou. Ale taky se může stát, že kořeny v květináči promrznou úplně a bambus zemře.
Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis (Žluťák) v truhlíku boo. Před přestěhováním sem byl bambus a truhlík na chráněném balkoně. Na tomto místě trpí západními větry. Zatím to (1,5 roku) dáva.
To znamená, že čím větší květináč, tím déle trvá než celý promrzne a tím je větší šance, že to bambus přežije. Teď se asi chcete zeptat kolik stupňů pod nulou je v pořádku a kolik už moc? Bohužel odpověď není tak snadná, zaleží totiž na dalších vlivech – jak dlouho mráz trvá, fouká vítr, svítí ostré denní slunce? Abych vám dal alespoň nějaké vodítko, tak bych bambusu věnoval speciální péči, pokud by měly přijít mrazy pod -10°C déle než jednu noc.
Pozor na vítr
Pokud na daném balkonu či terase hodně fouká vítr, pak bych pěstování v nádobě opravdu nedoporučoval. Měl jsem bambus roky na chráněném balkoně a nemohl si bambus vynachválit. Vytvářel krásnou zelenou stěnu a vše bylo bez starostí. Ale po přestěhování do nového bytu šel bambus v truhlíku opět na balkon na krásnou, ale nechráněnou jihozápadní stranu, a až tady vidím, jakou má vítr sílu. Můj vzrostlý dobře zakořeněný bambus zatím drží, ale v zimě se mu tam ve větru opravdu nelíbí. Nová sazenice by zcela jistě nepřežila. A bambus prakticky není jak ochránit.
Bambus Phyllostachys v květináčích v New Yorku
Jak chránit bambus v květináči když mají přijít silné mrazy
Pokud jste to již neudělali v rámci “standardního zazimování květináčových bambusů”, tak bych doporučil:
- Přesunout bambus na místo chráněné před větrem a sluncem. Ne dovnitř, tam často chytne nějaké škůdce.
- Zateplit květináč – obložit polystyrenem, obalit bublinkovou folií, obalit jutou apod. a to i zespodu. Můžete také omotat květináč topným kabelem.
- V případě větru a ostrého (zejména předjarního) slunce, můžete nadzemní část bambusu obalit bílou netkanou textílií. Ale počítejte, že se bude svlékat ;)
Větší truhlík, lepší truhlík
Z výše uvedeného je zřejmé, že větším truhlíkem / květináčem si ušetříme spoustu starostí a bambusu, či jiné okrasné rostlině, se v něm bude dařit lépe. Je ještě jeden důvod pro větší květináč a tím je bambus samotný. Bambus sám o sobě potřebuje prostor. Květináč celkem brzy vyplní kořeny a bude chtít víc prostoru nebo jej bude potřeba redukovat. Poznáte to tak, že bambus nebude přirůstat a špičky listů budou i přes dostatečnou zálivku zasychávat.
Až bude květináč vyplněný kořeny, bude chtít cca jednou za 3 roky zredukovat zhruba ⅓ kořenů a doplnit čerstvou hlínu. Redukce kořenů je fyzicky náročnější. Osvědčila se nám na to pila ocaska nebo kuchyňský nůž na pečivo (s vroubky). Prostě část kořenového balu vyříznete.
Vhodný květináč na pěstování bambusu
Takže jak vypadá ideální květináč? Žádný vhodný (a hezký) jsem na trhu nenašel. Proto jsme s kamarádem Lukášem vyvinuli náš vlastní “truhlík”. Měl všechno: Vnitřní kostra ze silného plastového recyklátu, samozavlažování s odtokem proti přelití, přípravu na automatické zavlažování, kolečka kvůli přemístění, z venku sibiřský modřín a designový černý rámeček. Sázeli jsme do směsi na zelené střechy s ideální poměrem propustnosti a zádrží vody. Byla to pohádka, jenže tenhle “doplněk” k bambusům byl náročný jako samostatná firma a mně v roce 2022 odešly záda a musel jsem někde ubrat. Tak jsme prodali vyrobené kusy a výrobu truhlíků zavřeli.
Parametry ideálního květináče
- Velký 1 x 1 x 1 metr – těmito rozměry bude mít sám o sobě dobrou termoizolaci a lépe zadrží vodu, takže stačí méně zalévat
- Termoizolace – ideálně dvouvrstvý s izolací, polystyrenem apod. Když na něj bude v létě svítit, tak aby se mu nevařily kořeny a v zimě zase nemrzly
- Samozavlažování – kam si sám “sáhne” pro další vodu
- S automatickou závlahou – jak budete zalévat v parném létě když odjedete na 14 dní na dovolenou?
Jak se bude bambusu v květináči dařit?
To samozřejmě záleží na podmínkách, které mu květináčem vytvoříme. Uvědomte si, že bambusy nebudou v květináčích dosahovat svých maximálních výšek. Pokud však mají dobré podmínky, v květináčích se jim daří a jsou nádherným živým a funkčním doplňkem na balkon nebo terasu. Vhodné jsou zejména menší druhy bambusů a platí pravidlo, že čím větší bambus, tím bude potřebovat větší květináč. A určitě budou chtít často zalévat, klidně i denně.
Bambusy vhodné na balkon do květináče
Nejvhodnější bambusy do květináče jsou ty nejodolnější. Zejména Fargesia Rufa a Fargesia Da-Wei, které zvládají přímé slunce a Da-Wei i dobře odolává větru. Dále Fargesia Jiuzhaigou 1 pro své drobné listy a krásná barevná stébla. Z Phyllostachysů pak Bissetii nebo P. a. Aureocaulis nebo Spectabilis.
Výčet vhodných bambusů
Co si z toho všeho odnést
- Květináče v létě vysychají a v zimě promrzají
- Čím větší květináč, tím lepší. Ideálně 1 x 1 x 1 metr, dvouvrstvý (termoizolace), samozavlažování, možnost automatické závlahy
- Když má být víc jak dvě noci pod -10°C, tak květináč zateplit – polystyren, obalit bublinkovou folií nebo jutou,…
- V létě hodně zalévat a nezapomínat i v zimě když nemrzne
- Hnojit trávníkovým hnojivem od dubna do července
- cca jednou za 3 roky zhruba 25 – 30 % kořenů odstranit a doplnit hlínu
- Užívejte si balkon či terasu s ševelícím fešákem – třeba: F. Jiuzhaigou 1 nebo Žluťákem
Tak co, chcete mít vhodný květináč nebo to risknete s něčím méně ideálním? Rozhodnutí je na vás ;)
Kam dál?
Chybí vám nějaká informace, chcete se o něčem poradit? Napište Míše, ráda vám pomůže.