Protikořenová fólie a vymezení prostoru pro Phyllostachys


Jak říká kolega Kocourek, můžeme dle kořenového systému bambusy rozdělit na „hodné a zlé“. „Hodné“ jsou rodu Fargesia. Těm nová stébla vyrůstají okolo původní rostliny a rozšiřování trsu tak máte pod kontrolou. Pokud je trs už moc široký, můžete kus odrýt a máte zase na pár let klid. Ty „zlé“ jsou rodu Phyllostachys. Kořen roste pod zemí do strany a klidně ve vzdálenosti 1 – 2 metrů vám najednou vyroste nové stéblo. Takhle může pokračovat dál někam, kam nechcete – třeba k sousedovi na anglický trávník. A najednou máte po dobrých sousedských vztazích.

Věřte mi, že řešit bambus hustě prorůstající sousedovým anglickým trávníkem řešit nechcete.

To ale neznamená, že byste se museli bambusu rodu Phyllostachys hned vzdávat. Já mám tenhle rod bambusů s krásně vysokými a tlustými stébly nejradši. Ty barevné kombinace, jejich občasné anomálie, krásné lesíky, pružnost a nevyčerpatelné možnosti využití, mě moc baví. Takže jak zkrotit „zlý“ bambus?

Vymezení prostoru růstu protikořenovou fólií

Nepravidelný prostor pro růst bambusu bude na zahradě vypadat přirozeněji

Nepravidelný prostor pro růst bambusu bude na zahradě vypadat přirozeněji

Bambusu rodu Phyllostachys jednoduše vymezíme prostor, kde chceme aby rostl, zakopáním speciální protikořenové fólie. O fólii vám povím za chvilku, teď ještě k tomu prostoru. Vymezením prostoru nemyslím zrovna kruh nebo obdélník. V přírodě taky nevidíte přímé tvary. Zkuste popustit uzdu fantazii a představit si nějaký nepravidelný tvar. Třeba tvar nepravidelného bazénu. Já mu říkám „americký bazén“, protože v amerických filmech o skejťácích v nich často jezdí na skateboardech.

Pokud si to moc představit nedokážete, zkuste si na dané místo něco položit – na místo bambusů postavit květináče nebo zapíchnout rýč a tvar vymezeného prostoru vyznačit třeba provázkem. Poodstupte a představujte si bambusy z různých úhlů a stran.

V čem je protikořenová fólie jiná?

Protikořenová fólie

Protikořenová fólie

Je vyrobená právě jako protikořenová bariéra. Zapomeňte na plastové či kovové sudy, nopové fólie, zbytky linolea, plechy a tak dále. Bambus časem celý prostor hlíny vyplní kořeny a bude tlačit na stěny ohraničení. Všechny tyhle materiály časem povolí a máte problém. Jsou tenké, zkřehnou, prasknou nebo zreziví a vy musíte opět celé místo okopat a instalovat protikořenovou fólii znovu. Jelikož to není zrovna příjemná práce, po tom, co to uděláte poprvé, už to nebudete chtít dělat znovu.

Protikořenovka je dělaná tak, aby v mrazu nekřehla, aby odolávala slunečnímu záření a aby jí bambus nepropíchl. Stojí víc než zbytky čehosi, co se vám válí ve sklepě, ale tohle by bylo přesně to šetření na nesprávném místě.

Nejběžněji se používá fólie 70 cm široká a 2 mm silná. Pokud řešíte bambus k jezírku či jinému objektu, kde by propíchnutí bambusem způsobilo velké škody, je lepší použít 100 cm širokou fólii.

Jak fólii použít

  • 65 cm zakopat do hloubky, 5 cm nechat vyčnívat.
    Bambus se bude snažit fólii přeskočit. Je potřeba 1 – 2 x za rok prostor obejít. Přeskakují kořeny přestříhnout a na vnější straně vytáhnout ze země.
  • Lesklou stranou k bambusu.
  • Ideálně vytvořit sklon fólie cca 15°.
    Vytvořit takový trychtýř, aby kořeny, které půjdou podél stěny, mířily pod vymezený prostor a ne vně.
  • Přečnívající konce fólie spojit „zámkem“ a sešroubovat.
    Počítejte proto při počítání potřebné délky fólie s celkovým překryvem na 1 spoj alespoň 30 cm. Tím, že se jedná o 2 mm silný plast, tak se s ním hůř pracuje a potřebujete na ohnutí větší plochu.

Instalace protikořenové fólie k bambusu

Instalace protikořenové folie k bambusu

Kde protikořenovou fólii koupit?

Můžete u mě.

HDPE protikořenová fólie, 70 cm široká, 2 mm silná – 179 Kč / metr → Koupit protikořenovou folii online

Mám zájem o protikořenovou fólii