Stálezelený živý plot vám zajistí soukromí po celý rok


Líbil by se vám živý plot, ale nevíte si rady s výběrem keřů? Pro stále zelený živý plot jsou ideální dřeviny a rostliny, které mají po celý rok barevné listy a jsou odolné vůči změnám počasí. Máme pro vás přehled těch nejvhodnějších, ale nejdříve se podíváme na výhody a nevýhody této nemalé investice, ať víte, do čeho jdete.

Proč mít celoročně zelený živý plot

  • Soukromí – zakryje nehezký výhled, oči kolemjdoucích či sousedů.
  • Přírodní vzhled – dodá vaší zahradě přirozenou a harmonickou podobu.
  • Snižuje prašnost a hlučnost – zachytává poletující prach a tlumí okolní hluk.
  • Ochrana životního prostředí – poskytuje úkryt a potravu pro drobné živočichy a ptáky.
  • Flexibilita a rozmanitost – existuje široká škála keřů a dřevin, které mají různé textury, tvary a barvy. Vy je pak můžete dále tvarovat podle své fantazie.

S čím je třeba počítat

  • Pravidelný střih – většina keřů vyžaduje pravidelné zastřihování.
  • Pomalý růst – některé dřeviny rostou pomalu a může trvat více let, než dosáhnou požadované výšky a hustoty.
  • Příliš rychlý růst – rostliny s extrémními přírůstky se budou hojně rozrůstat i po dosažení vámi požadované výšky a tím budou vyžadovat více údržby.
  • Případné choroby – určité keře a dřeviny jsou náchylnější na různé choroby a škůdce.

Dobrá zpráva je, že uvedené nevýhody se netýkají všech dřevin vhodných pro stálezelené neopadavé živé ploty, jak sami brzy zjistíte. Ale ještě si připomeneme důležitá kritéria, na která byste se měli zaměřit.

Podle čeho vybírat stálezelené keře na živý plot

Zásadní je odolnost a stanoviště. Důležitou roli hraje také údržba. S nějakou asi počítáte, ale určitě nechcete být otrokem vlastní zahrady. Pak je potřeba brát v potaz náchylnost k chorobám a oblíbenost u škůdců. Také by vás měla zajímat případná toxicita, zvlášť jestli na zahradě budou děti nebo zvířata. Ať už hledáte neopadavý živý plot listnatý nebo jehličnatý, vybírejte pečlivě, ať vám dělá radost.

Bambus – plot, který ševelí

Začneme trochu netradičně. S živým plotem z bambusu se u nás zatím nesetkáte příliš často a díky tomu máte skvělou příležitost být originální. Bambus je nenáročný na stanoviště, rychle roste a brzy vám vytvoří celoroční soukromí. Vybírejte stanoviště, které není příliš větrné. Keřovitý hustý vzhled a olistění už od země nabízí bambusy rodu Fargesia. Sází se nejčastěji 1 sazenice na metr. Finální výška se u jednotlivých druhů liší, ale pohybuje se kolem 2 až 4 metrů. Ovlivňuje ji také množství slunečního svitu. Ještě vyšší jsou pak bambusy rodu Phyllostachys, které dorůstají až do 8 metrů. A dobrá zpráva na závěr – na rozdíl od mnoha jiných rostlin bambus není jedovatý.

Živý plot za bambusu po 3 letech (při sázení z květináčových sazenic). Rychle roste a je zelený i v zimě.

Živý plot z bambusu Fargesia Viking

Ptačí zob

Ptačí zob

Ptačí zob – zásobárna pro ptactvo

Tento neopadavý keř je nenáročný, můžete ho umístit na slunce, do polostínu, snáší dobře stín i znečištěné ovzduší. Je mrazuvzorný a snadno s ním vytvoříte hustý, neprostupný stálozelený živý plot, jen si na to budete muset nějaký čas počkat. Dosahuje sice až 3 metrů, ale roste opravdu velmi pomalu. Plody chutnají ptákům, pro savce jsou však jedovaté. Vysazují se 3 sazenice na metr a je dobré ho 2x ročně stříhat. U ptačího zobu máte na výběr zelené, zlaté nebo panašované listy.

Bobkovišeň – kráska s lesklými listy

Neopadavý keř se sytě zelenou barvou, kterému nevadí exhalace a může být blízko silnice. Podobně jako rododendrony vyžaduje mírně kyselou půdu a chráněné stanoviště před ostrým zimním sluncem. Sází se 2 až 3 sazenice do metru. Na stálezelené živé ploty se hodí kultivary Prunus laurocerasus Schipkaensis a Prunus laurocerasus Caucasica. Bobkovišeň je bohužel náchylná k promrzání a prosychání. Potřebuje zálivku koncem podzimu i v průběhu zimy, když nemrzne. A pozor, je jedovatá.

Bobkovišeň

Bobkovišeň

Zimostráz

Zimostráz

Zimostráz – elegance zámků a francouzských zahrad

Snadno tvarovatelný keř, který znáte asi spíš pod názvem buxus. Jeho výhodou je mrazuvzdornost, ale roste pomalu a tak si na vyšší plot nějaký čas počkáte. Bohužel ho také často napadají škůdci jako mšice a puklice, které způsobují kroucení listů. Je tedy dobré ho preventivně ošetřovat. Nejlépe prospívá v polostínu, přímé slunce mu nedělá dobře, může na něm dojít až k hnědnutí listů. Buxus je jedovatý, protože obsahuje obsahuje alkaloid buxin – známý jako křečový jed. Nejčastěji se u nás používá zimostráz obecný (Buxus sempervirens) a zimostráz malolistý (Buxus microphylla).

Hlohyně – trnitá hradba

Trnitý keř s barevnými bobulkami, který přiláká na vaši zahradu ptáky. Je nenáročný na stanoviště – prosperuje na slunci i ve stínu a dobře snáší sucho. Dorůstá pozvolně až do 3 metrů, dobře snáší řez a snadno regeneruje. Kromě živého plotu můžete z hlohyně vytvořit zelenou zeď, když ji budete vést po budově. Známá je například hlohyně šarlatová (Pyracantha mohave).

Hlohyně

Hlohyně

Tis

Tis

Tis – jedovatý krasavec

Stálezelený jehličnan má měkké tmavě zelené jehlice a červené plody. Může dosáhnout výšky až 20 metrů, ale roste pomalu. Není náročný, daří se mu jak na slunci, tak ve stínu, jen nemá rád příliš suchá stanoviště. Pokud ho poškodí sucho nebo mráz, velmi dobře regeneruje. Tis můžete nechat volně růst, nebo tvarovat. Nevýhodou je, že kromě plodního míšku uzavírajícího semeno, je úplně celý jedovatý. U nás se nejčastěji používá tis červený (Taxus baccata L.).

Jalovec – vysoký, ale ne hned

Tato odolná a pomalu rostoucí dřevina má jehlice modré až stříbrné barvy a je ideální pro tvorbu nízkých až středně vysokých plotů. Dokáže vytvořit dokonale neprostupnou stěnu, ale trvá jí to hodně dlouho. Také počítejte s tím, že se nehodí na jižní stranu, kde promrzá. Obvykle se používá čínský jalovec (Juniperus chinensis Pfitzeriana), který dorůstá do 2 metrů, ale potřebuje dostatek prostoru, protože může být až 3 metry široký.

Jalovec

Jalovec

Cypřišek

Cypřišek

Cypřišek – velký výběr barev

Oblíbená hustá dřevina, kterou můžete mít ve žluté, zelené a modrošedé barvě. Cypřišku vyhovuje slunce až polostín, ale měl by být chráněný před suchým větrem. Nejrychleji vám poroste cypřišovec Leylandův (Cupressocyparis leylandii), ale je potřeba ho intenzivně stříhat, jinak bude průhledný a to určitě nechcete. Další variantou pro vždyzelený živý plot je cypřišovec Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana). Sází se většinou 3 až 4 kusy na metr.

Zerav (Thuje) – ze hřbitovů do zahrad

Hlavně v minulosti oblíbené túje patří mezi jehličnany, ale nevytvářejí jehlice v pravém slova smyslu. Pro živý plot se nejčastěji používá kultivar Thuja occidentalis Smaragd a kvůli rychlému růstu je vyhledávaný Thuja occidentalis Brabant. Obvykle se sází 2 sazenice na metr.

Túje jsou sice poměrně nenáročné a po celý rok zelené, ale v podstatě se vůbec nijak nemění a v zahradě působí staticky, proto se od nich dnes už ustupuje.

Thuja (Zerav)

Zerav (Thuja)

Bezúdržbový, neopadavý a nejedovatý živý plot – sen, který může být realitou

Jak vidíte, výběr je bohatý a určitě najdete variantu, která bude vhodná nejen pro váš pozemek, ale bude vám vyhovovat ve všech směrech. Kromě okoukaných tújí máte řadu dalších možností, jako jsou například zmiňované bambusy. A pokud potřebujete zelenou bariéru co nejrychleji, můžete si zakoupit už větší předpěstované sazenice nebo se podívejte na naše tipy na stálezelený rychle rostoucí živý plot.