(Živý) plot mezi sousedy – zákony, povolení, zvyklosti


Chtěl bych zkusit trochu objasnit problematiku (živých) plotů z pohledu legislativy. Není to úplně jednoduché téma. Zákon říká něco, soused si může myslet něco jiného a přesné hranice konkrétní neshody může zhodnotit až soud. K soudu dobrovolně nechce asi nikdo. Tak jak je to s těmi ploty, vzdálenostmi a stavebními povoleními?
První důležitá informace: Pro klasický plot a živý plot platí stejná pravidla.
Živý plot na oddělení výhledu

Vysoký živý plot k oddělený výhledu sousedů

Kdy potřebujete na stavbu plotu stavební povolení

Potřeba stavebního povolení se u nás řídí vyhláškami a místními předpisy. Obecně platí:

  • Výška plotu do 2 metrů: Nevyžaduje stavební povolení, pokud splňuje podmínky, že se nachází v zastavěném území a nehraničí s veřejným prostranstvím.
  • Výška plotu nad 2 metry: Vždy vyžaduje stavební povolení (územní rozhodnutí nebo souhlas), a to jak v případě, že plot je součástí stavby (třeba domu), tak i v případě, že není.

Opakuji, že to samé platí i pro živé ploty.

Udržovaný živý plot z bambusu I.

Jak získat stavební povolení na plot

Získání stavebního povolení na plot závisí na místních stavebních předpisech. Musíte se obrátit na místní stavební úřad a ten vám poskytne potřebné informace o tom, jak pro získání povolení postupovat.

Celková doba získání stavebního povolení na plot závisí na mnoha faktorech, jako jsou právě místní stavební předpisy, složitost projektu a počet žádostí, které stavební úřad musí zpracovat. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců.

Pro získání stavebního povolení budete obvykle muset doložit následující dokumenty a informace:

  1. Žádost o stavební povolení – vyplněný formulář, který získáte na příslušném stavebním úřadu.
  2. Projektová dokumentace – jednoduchý výkres nebo plán, který ukazuje umístění plotu, jeho výškovou konfiguraci a popis materiálů, které budou použity. Může být požadováno i stanovisko architekta nebo projektanta.
  3. Doklady o vlastnictví pozemku – například výpis z katastru nemovitostí, který prokazuje, že jste vlastníkem pozemku, na kterém chcete plot stavět.
  4. Souhlas sousedů – pokud bude plot stavěn na hranici pozemku nebo v blízkosti sousedních nemovitostí, můžete potřebovat souhlas sousedů.
  5. Územní rozhodnutí (pokud je vyžadováno) – v některých případech může být nezbytné.
  6. Další doklady a vyjádření – může být nutné doložit také odborná stanoviska nebo vyjádření od různých orgánů (např. ochrana přírody, památková ochrana apod.) v závislosti na umístění a povaze stavby.

Vždy se doporučuje ověřit konkrétní požadavky na stavebním úřadu, protože se mohou lišit v závislosti na místě a specifikách projektu.

Co byste ještě měli vědět ohledně stavby plotu

Přesto, že budete mít plot, který stavební povolení nepotřebuje, pokud budete dělat zemní práce (například zakopávání sloupků), měli byste si zajistit plány místní infrastruktury a zajistit jejich ochranu. Vlastníci této infrastruktury jsou povinni vám do 30 dnů sdělit polohu i podmínky ochrany této infrastruktury.

Opěrná zeď do 1 metru se do výšky plotu nepočítá.

Stavební úřad je povinen informovat sousedy o podané žádosti o stavební povolení a poskytnout jim možnost se k ní vyjádřit. To může zahrnovat:

Živý plot z bambusu

Opěrná zeď do 1 metru se do výšky plotu nepočítá

  • Oznámení o zahájení řízení: Sousedé by měli být informováni o tom, že byla podána žádost o stavební povolení a že mají možnost zaslat své připomínky.
  • Vyjádření a námitky: Sousedé mohou podávat svá vyjádření a námitky ve stanovené lhůtě, která je obvykle uvedena v oznámení o řízení.
  • Zohlednění připomínek: Stavební úřad je povinen připomínky zohlednit při rozhodování o udělení stavebního povolení. Pokud budou námitky oprávněné a relevantní, může to mít vliv na podmínky stavebního povolení nebo dokonce na jeho udělení.

Je důležité, aby sousedé své připomínky formulovali konkrétně a v souladu se zákonnými předpisy. Pokud jste v situaci, kdy podáváte žádost o stavební povolení, doporučuje se udržovat dobré vztahy se sousedy a informovat je o svých záměrech.

Pokud máte konkrétní otázky ohledně získání stavebního povolení, doporučuji se obrátit na místní stavební úřad.

Sousedské neshody

Ploty do 2 metrů mezi domy, které nesousedí s chodníkem nebo komunikací, nemusí mít stavební povolení. Pokud vám přesto takový plot vadí (například přílišným stíněním), nezbyde vám nic jiného než podat civilní žalobu.

Vzdálenost a výška živého plotu mezi sousedy

Živý plot (stromy či keře) musí být vysazen minimálně 1,5 metru od hranice sousedního pozemku. Pokud strom bude vysoký více jak 3 metry, musí být vysazen minimálně 3 metry od hranice pozemku. Takto hovoří občanský zákoník § 1017.

Otázkou je, jak by zákon posuzoval bambus, který není strom, ale tráva 🙂

Ryze praktický pohled

Z praktického (ne právního) hlediska bych u sázení bambusu doporučil vzdálenost 100 cm od hranice pozemku. Bambus se rozroste (cca o 50 cm) a k tomu ještě potřebujete 50 cm, abyste za ním kvůli údržbě prošli s nůžkami na plot nebo sekačkou. A pokud bambusu vymezujete prostor protikořenovou zábranou, tak – když chcete bambus udržovat na vaší straně plotu – by měla být zakopána cca 50 cm od plotu.

Bambus Phyllostachys aureosulcata Spectabilis a protikořenová zábrana.

Phyllostachys a. Spectabilis a protikořenová zábrana